Guide til billig billeje

Vores ambition er at hjælpe dig med at finde de bedste priser på online biludlejning.
Når du reserverer en lejebil online, vil du ofte opnå langt billigere priser end hvis du bookede billeje direkte ved udlejningsselskaberne.

Søg emner og artikler

Andre søgemaskiner

  • Auto Escape
  • Holiday Autos
  • eBiludlejning
  • FDM Travel
  • Billeje Malta - lej bil billigt i Malta lufthavn

    Gå direkte til sammenligning af billeje priser på Malta 

    Malta International Airport - MLA er eneste lufthavn på den selvstændige ø Malta.

    Malta var i 150 år under britisk herredømme (1814-1964), men man kører alligevel som i kontinental-Europa i højre side af vejen (ligesom i Danmark). Malta blev i 2004 medlem af EU.

    Lufthavnen i den tidligere britiske koloni blev oprindeligt bygget til Royal Air Force (RAF).

    I 1992 åbnede lufthavnen i sin nyeste udgave, og der er ikke meget tilbage af tidligere tiders militære anlæg udover at malteserne stadig af og til kalder lufthavnen for Luqa Airport, som den hed, da Royal Air Force stod for driften.

    Af og til kaldes lufthavnen på Malta også for Valletta Airport.

    Lavprisselskabet Ryanair flyver direkte til Malta fra Billund. Norwegian flyver fra Kastrup-København til Malta. Begge sommer-ruter starter i april 2010.

    Priser på billeje på Malta
    En lang række af de store internationale billeje-selskaber er til stede i Malta lufthavn, herunder Budget, Avis Rent-A-Car, First Rent-A-Car, Hertz, Sixt, Dollar-Thrifty (samarbejde) og Europcar.

    Som mange andre steder i Sydeuropa er billeje på Malta ofte meget billigt.

    En bil i Ford Fiesta klassen med 5 døre og air condition kan ofte lejes for under 1000 kroner for en uges billeje på Malta. Bemærk at ikke alle udlejningsbiler på Malta har air condition.

    Bestiller man bil til ferien sent, kan de billigste udlejningsbiler i Malta Airport dog godt koste nogen hundrede kroner mere per uge.

    Uden for højsæsonen kan billigste udlejningsbil endda koste helt ned til 600 kroner for en uges billeje i Malta Airport, som dermed ligger på linje med Lissabon i Portugal som ét af de absolut billigste steder i Europa at leje bil uden for sæsonen.

    Lej en cabriolet på Malta
    Om vinteren kommer temperaturen om dagen sjældent under 10 grader og 14-17 grader på Malta er normalt allerede i marts måned.

    Er man af sted til Malta forår eller efterår, kan man af og til finde særdeles gode tilbud på leje af en cabriolet. Vælger man en foldetags-cabriolet som eksempelvis Renault Megane CC eller VW Eos, er det lettere at nyde Malta’s sol, når vejret tillader det.

    Prisen for leje af cabriolet på Malta er uden for sommermånederne juni, juli og august som regel meget rimelige. I november 2010 har vi set priser under 1900 kroner for en uges 4-persones (2 voksne+2 børn) cabriolet-leje på Malta. I den turist-travle sommer-periode stiger prisen på cabriolet-leje ofte til det dobbelte.

    De lidt billigere 2-personers cabriolet’er (typisk Nissan Micra CC, Peugeot 206 CC eller Peugeot 207 CC) er ofte næsten lige så dyre at leje som de langt bedre 2+2 cabriolet-biler.

    Specielle betingelser ved leje af bil på Malta
    Unge under 25 år vil ofte komme til at betale ekstra, når der skal lejes bil på Malta.

    Den såkaldte ’charge for young driver’ eller ’under age surcharge’ ligger på omkring 100 kroner per dag og betales altid lokalt ved udlevering af udlejningsbilen. Denne regel gælder i øvrigt også ofte for billeje-kunder på 70 år eller derover.

    Den angivne selvrisiko på skade- og ulykkesforsikring er ikke specielt høj på Malta med typisk 600 euro. Man kan, hvis man ønsker, forsikre sig mod selvrisiko for omkring 40 kroner om dagen.

    Så at sige alle lejebiler på Malta har fri kilometer inkluderet i lejen.

    En udlejningsbil på Malta skal ved nogen selskaber tilbageleveres med tom tank. Der udstedes i stedet en regning på en fuld tank - eller for at gøre det endnu mere forvirrende for turister også af og til på ½ tankfuld benzin/diesel.

    Se mere om billeje-betingelser på Malta under ’prisdetaljer’ under hvert billeje-tilbud i søgemaskinen Cartrawler.

    Klik og søg billig billeje på Malta


    Billeje Malta - lej bil billigt i Malta lufthavn
    Artikel: Billeje Malta - lej bil billigt i Malta lufthavn
    Artikel senest revideret: torsdag, marts 18 2010
    Emner: , , , , , ,

    Send os feedback eller forslag om denne artikel

    Send kommentar