Falk Lauritzen Rejser og Apollo Rejser sat til salg af schweizisk ejer Kuoni Travel
Det betaler sig at være stor i den danske rejsebranche - helst rigtig stor.
Store rejsebureauer i front
Spies Rejser har netop i januar 2015 meldt ud at der er slået omsætningsrekord for en uge inden for de seneste 10 år. 70% af rejserne blev solgt via booking på internettet og udviklingen går stærkt i denne retning med færre fysiske rejsebureauer (kontorer) og mere online netsalg.
Samtidig er der et prispres på salg af rejser. Spies Rejser angiver eksempelvis at 35% af rejserne solgt i omtalte rekord-uge er all-inclusive. Det er desuden afgørende med gode tilbud til de ekstremt prisbevidste danskere - og Spies Rejser har da også rabat på hele 10.000 rejser primært i maj og juni inden højsæsonen går igang i juli-august i sommeren 2015.
Falk Lauritzen og Apollo blandt de mellemstore i rejsebranchen i Danmark
Spies Rejser og Star Tour er de absolut største udbydere af rejser i Danmark.
Se også: Top-10 rejseselskaber i Danmark.
Samlet set står Spies Rejser og Star Tour for godt 50% af det samlede salg af charterrejser i Danmark.
I størrelsen lige under Spies og Star Tour, ligger Bravo Tours og Apollo Rejser med det lidt mindre Falk Lauritzen Rejser som nummer 5 (bemærk 2013 tal).
Det er derfor to betydelige charter-rejseselskaber i Danmark, som er sat til salg af schweiziske Kuoni Travel.
Salget omfatter alle Kuoni charter-aktiviteter (tour operating activities) i Schweiz, Storbritannien, Skandinavien (Danmark, Norge, Sverige, Finland) Hong Kong, Kina og Indien.
Se pressemeddelelse om frasalg af aktiviteter efter Kuoni betyrelsesmøde i januar 2015.
Alle aktiviteter forventes videreført og salget vil ikke berøre bestilte rejser eller allerede igangværende rejser.
Apollo Rejser
Rejseselskabet Apollo Rejser blev stiftet i Sverige i 1986 med rejser til Grækenland som speciale. Inden da havde Apollo siden 1982 fungeret som selvstændigt virksomhed i Grækenland.
I 1995 gjorde Apollo Rejser sit indtog i Danmark og i 1997 blev charter-flyselskabet Novair grundlagt (er også sat til salg af Kuoni).
Apollo Rejser grundlagt af grækeren Fotios Costoulas sammen med allerede udtrådte partner Georgios Hadjis solgte i 2001 sit rejse-imperium til Kuoni - få måneder før 9/11 lægger en dæmper på rejselysten.
Apollo Rejser er i Danmark den 4. største udbyder af rejser. Kun Bravo Tours formår at klemme sig ind mellem de to største Star Tour og Spies Rejser og Apollo Rejser.
Falk Lauritsen Rejser
Falk Lauritsen Rejser forløberen hed Falke Rejser og blev stiftet af Herning-købmanden Ragnar Falk Lauritsen, som sammen med blandt andet Simon Spies og Eilif Kroager var én af pionererne i den spirende danske rejsebranche.
Falke Rejser endte med at blive solgt til det nuværende Star Tour, men tidligt i 1990'erne stiftede Ragnar Falk Lauritsen istedet Falk Lauritsen Rejser med fokus på rejser til de dengang meget eksotiske destinationer Isla Margarita i Caribien og Egypten.
Så sent som i år 2007 lige inden finanskrisen blev Falk Lauritsen Rejser solgt til Kuoni Travel. Navnet Falk Lauritsen Rejser blev bibeholdt og markedsføres i tæt samarbejde med det større Apollo Rejser.
Opbrud i den danske rejsebranche - Aller Media på opkøb
Store omstillings- og markedsføringsomkostninger og prispres gør det i 2014 svært for mindre og mellemstore danske mainstream-rejsebureauer at tjene penge.
Booking af rejser skal nødvendigvis helst ske på nettet for at holde omkostningerne nede, men udvikling af web-baserede løsninger er heller ikke gratis, og på internettet forsvinder mindre rejsebureauer mere i mængden; med mindre de finder deres egen niche eller formår at markedsføre sig på anden unik måde.
En ny spiller på markedet for rejser i Danmark er koncernen Aller Media, som indledte sin rejse-satsning med ganske overraskende at købe det mellemstore Nyhavn Rejser i år 2013. Nyhavn rejser havde på dette tidspunkt 60 medarbejdere. I år 2014 blev det til køb af 95% af aktierne i det efter danske forhold mindre rejsebureau Kulturrejser Europa med 13 ansatte.
Aller bladkoncernen ejer blandt andet Se & Hør og Billed-Bladet, som naturligvis kan bruges som markedsføringskanaler.
Aller Media har desuden i januar 2015 etableret et nyt online Where2go rejseunivers bestående af rejsewebsite, rejsemagasin og en årlig rejsemesse - alle med navnet Where2go.
Where2go brandet blev tidligere benyttet til et magasin om København.
Emner: where2go, falk-lauritzen-rejser, apollo-rejser, kuoni-travel, aller-rejser, where2go-rejsemesse, den-danske-rejsebranche
