Sixt billeje i Danmark partner for Svømme EM 2013 i Herning

Europamesterskaberne i kortdistance-svømning finder sted i Herning i perioden 12. - 15. december 2013.

Det er første gang at Svømme EM afholdes i Danmark, og blandt event-leverandørerne er biludlejningsselskabet Sixt, hvis biler skal tage sig af VIP kørsel.

Svømmestævnet varer 4 dage med indledende heats hver dag fra kl. 9.00-9.30 og semifinaler/finaler fra kl. 16.30.

Der forventes at omkring 600 svømmere fra hele Europa stiller op til Svømme EM 2013 for seniorer; herunder størstedelen af de bedste svømmere inklusiv naturligvis Danmarks bedste svømmere.

Se program for EM i kortbane Svømning 2013 (PDF)

Sixt AG - billeje på tysk manér
Sixt Danmark er en del af Sixt netværket af udlejningsstationer.

I de fleste lande opererer Sixt via franchise aftaler og således også i Danmark.

Sixt billeje Danmark åbnede relativt sent i år 2004 efter at Sixt nogen år forinden havde etableret sig i stort set alle lande i Europa inklusiv i de tidligere østlande Polen, Slovakiet, Tjekkiet, Letland, Litauen, Estland.

Langt den største del af omsætningen hos Sixt kommer fortsat fra hjemmemarkedet Tyskland, hvor billeje-virksomheden i 1995 var det første udlejningsselskab til at åbne hjemmeside på internettet.

Sixt er kendt for sine interessante valg af bilmodeller. I de dyrere bilklasser er de dominerende tyske luksusmærker Audi, BMW og Mercedes favoritter hos Sixt - bilmærker, som man også finder hos Sixt i Tyskland i de mere eksotiske coupé og cabriolet udgaver.

Sixt billeje - i starten kun Mercedes biler til udlejning
Grundlægger Martin Sixt startede helt tilbage i år 1912 med at køre limousine-kørsel for rige besøgende i Tyskland - primært fra England og USA. Flåden af udlejningsbiler hos Sixt var til at begynde med på 7 biler heraf fire Mercedes.

Efterhånden udvides aktiviteterne, men Sixt bliver så træt af andre bilmærkers mangel på holdbarhed at man i 1929 går over til kun at have Mercedes biler i flåden.

I 1939 erklærede Hitler krig mod Polen og Anden Verdenskrig var i gang. Krigen var lige ved at blive enden på Sixt, da alle biler bortset fra tre meget tidligt bliver konfiskeret til krigsbrug og ender sønderskudte og ramponerede ved fronten.

De tre førkrigs-Mercedes biler; herunder en Mercedes 230 Landaulet overlever mirakuløst krigen i skjul i en lade, og det er med denne bil at Sixt familien begynder at køre for officerer fra den amerikanske besættelsesmagt efter krigens afslutning i 1945.

Resten er historie. Sixt er noteret på den tyske fondsbørs XETRA i Frankfurt og havde i 2012 en omsætning 1,595 milliarder euro. Sixt familien sidder stadig på magten og er aktiv i den øverste ledelse. Familien ejer via holdingselskabet Erich Sixt Vermögensverwaltungs GmbH per august 2013 60% af aktierne i det måske kendteste og mest velrenommerede tyske billejefirma.

Herunder Sixt video med historiske højdepunkter i anledning af Sixt 100-års jubilæum I år 2012.


Sixt billeje i Danmark partner for Svømme EM 2013 i Herning
Artikel: Sixt billeje i Danmark partner for Svømme EM 2013 i Herning

Emner: , , , , ,